Toplam 4 sonuç bulundu. Gösterilen sonuçlar: 1 - 4 arası
    Üye

Sezar Şifreleme Algoritması

Adından da anlaşılacağı üzere Julius Caesar tarafında askeri bilgileri yollarken sorun çıkmaması için üretilmiş bir şifreleme algoritması olup üretilen ilk şifreleme algoritması kabul edilir. Haliyle gayet basit ama kullanışlı bir yapıya sahip basit çünkü sadece harfleri kaydırarak şifreleme yapıyor işlevsel çünkü bunca yıl önce tasarlanmasına rağmen günümüzde dahi kullanılmasıdır. ROT13 adı verilen bir sezar şifreleme yöntemi çeşiti olup hala bazı haber gruplarında kullanılmaktadır.Bu haber grupları da ag haberleri aktarma protokolünü kullanmaktalar(119 nolu port)(network news transfer protocol). Sezar algoritmasında harflerin 13'erli kaydırılmasıyla oluşturulmakta bu rot13.
    Aşağıda yer alan kodlar ise Sezar şifrelemesi yapmaktadır. Girilen herhangi bir kelimenin harflerini yine girilen sayı kadar ötelemekte ve yerine ötelenen yerdeki harfi koymaktadır.
    ROT13 te bu sayı 13'tür.
    Wikipedia da bu başlık altında sezar algoritmasında öteleme sayısının 3 olduğu söyleniyor.

Konuyla ilgili c++ ile yazılan kodları burada bulabilirsiniz.
    Konu hcy tarafından (21-04-2008 Saat 00:21 ) de değiştirilmiştir.

Üye
    Merhaba.
    Bilgi için teşekkür ederim. Kaynak sizin blogtan mı?

Üye
    Koyduğum kodları blogumda yayınladım evet(kodlar bana ait) ancak şifreleme algoritması hakkında bilgiyi blogumun sonunda da belirttiğim iki yerden aldım ama burada kaynak belirtmeyerek mi yanlış yaptım acaba?

Üye
    Hayır bir problem yok. Konunuz kuralara uygun.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Okuduğunuz Konuya Benzer Konular

1. Programsız Klasör şifreleme
    By metal in forum Windows XP
    Cevap: 8
    Son Mesaj: 08-08-2006, 12:03

Tags for this Thread