Toplam 2 sonuç bulundu. Gösterilen sonuçlar: 1 - 2 arası

Konu: Kişisel Bilgisayar Güvenliği

 1. #1

  Kişisel Bilgisayar Güvenliği

  Virüsten Korunma

  Antivirüs programınız var mı? Size ulaşan her dosyayı kontrol etmek üzere her zaman çalışabilecek şekilde ayarlanmış mı? Düzenli olarak güncelliyor musunuz? (her hafta) Eğer bu konuda kuşkunuz varsa antivirüs programı indirip, güncellemeli ve diskinizi taramalısınız. Biraz uzun sürecektir belki ama buna değecektir. Tüm popüler antivirüs programları yeni virüs tanımlamalarını indirip otomatik olarak kontrol etmek üzere ayarlanabilir. Üzülmek zorunda kalmamak için antivirüs programınızı kendiniz nasıl güncelleyebileceğinizi öğrenmelisiniz.

  Antivirüs programı için tıklayınız.

  Eğer bir antivirüs yazılımınız yoksa yada nasıl kullanılacağını anlayamıyorsanız, hemen aşağıdaki web adreslerinden online olarak ücretsizce makinenizi virüs taramasından geçirin.

  http://housecall.trendmicro.com/
  http://us.mcafee.com/root/mfs/default.asp
  http://security.symantec.com/sscv6/default.asp
  http://www.pandasoftware.com/actives…_principal.htm
  http://www.bitdefender.com/scan/license.php

  http://www.grisoft.com/us/us_dwnl_free.php

  Windows Güncellemeleri

  Bilgisayarınızı tüm güvenlik yamalarıyla sürekli güncel tutmak için http://windowsupdate.microsoft.com adresini ziyaret etmelisiniz. Eğer bunu daha önce yapmadıysanız 40 mb’lik yamayı indirmeye hazır olunuz. Hatta http://officeupdate.microsoft.com adresine gidip, Microsoft Office programlarına ait en son güncel yamaları da elde etmelisiniz. Windows, güncellemeleri otomatik olarak indirilip, kurmaya ayarlanabilir. Eğer her ay güncellemelerin hatırlatılmasını istemiyorsanız (Win2000 ve Winxp), bu işlemi (güncellemeyi) otomatikleştirmelisiniz. “Otomatik Güncellemeler” programcığı için Denetim Masasını kontrol ediniz. Windows Update sitesi sizin ekranınıza gelmiş olmalıdır. Eğer güncellemeler ekranına ulaşamadıysanız, http://www.microsoft.com/windows2000…nt/default.asp adresinden güncellemeleri elde etmelisiniz.

  Temel Güvenlik Çözümleyicisi

  Microsoft Baseline Security Analyzer, Windows 2000, Windows XP ve Windows Server 2003 İşletim sistemleri üzerine kurulabilmektedir. Microsoft’un geliştirdiği bu ücretsiz yazılım sayesinde Windows NT 4.0, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003, Internet Information Server (IIS), SQL Server, Internet Explorer ve Office yazılımının yüklü olduğu bilgisayarın güvenliğini test etme şansına kavuşuyorsunuz.

  Sizin sadece yamaları kurmakla, diğer güvenlik açıklarını kapattığınız anlamı çıkmaz. Microsoft dikkat edilmesi gereken noktaları gösterir Microsoft Baseline Security Analyzer yazılımını sunmaktadır. Diyelim ki siz, İnternet Explorer’ınızı kısıtlı sitelere erişimde Microsoft’un önerdiğinden daha kısıtlı (daha güvenli) hale getirdiniz. Security Analyzer (Güvenlik Çözümleyicisi) sizin tekrar Microsoft’un tavsiye ettiği ayarlara geri dönmenizi önermektedir. Veya taramadan sonra size sisteminiz hakkında güncellenmesi gereken paketleri gösterebilmekte ve sizin sadece ilgili paketleri indirerek sisteminizi güncellemeniz gerekmektedir.

  Spyware (Casus Yazılım)

  (Kullanıcısının bilgisi dışında yazılım işlemleri gerçekleştiren, kullanıcının Internet erişimini takip eden ve bu bilgiyi yine kullanıcının bilgisi dışında bir sunucuya gönderen, bilgisayardan kaldırıldığında bile bu işleri yerine getiren yazılım çeşididir.)

  Yukarıda bahsedilen yollarla kullanıcının bilgi ve onayı dışında detaylı profil bilgileri elde edinilebilir ve bu bilgiler değişik amaçlar için kullanılabilir. Bu bilgilerin toplanması ve gönderilmesi sonucunda, hem kullanıcının bilgisayarındaki kaynaklar, hem de Internet bant genişliği izinsiz olarak kullanılarak kişilerin özel, şahsi haklarına tecavüz edilmektedir.

  Bilgisayarınızda sizden habersiz kurulu bir spyware programına sahip olabilirsiniz. Spyware’ın virüs olarak sınıflandırılmamasının tek sebebi, kendisini sistem içersinde çoğaltmamasıdır. Ancak bilgisayarınızı karmakarışık eder, webde gittiğiniz her yeri izler, görmek istemediğiniz reklamların ekranınızda belirmesine sebep olur, webdeki ilk açılan (home page) sayfanızı, istemediğiniz farklı bir sayfaya yönlendirir ve hatta şifrelerinizi çalabilir. PC Magazine (İngilizce) dergisi bir-kaç farklı antispyware programlarının karşılaştırıldığı bir makale yayınlamış bulunmaktadır. Antispyware programlarından olan

  “Ad-aware” (http://www.lavasoftusa.com/software/adaware/) veya

  “Spybot-S&D” (http://spybot.safer-networking.de/in…&page=download)

  gibi ücretsiz programlar indirilip, çalıştırılması önerilebilir. Bu işlemlerden sonra da “PestPetrol” adlı online tarama programı gibi bir program (http://www.pestscan.com/ScanOrTrial.asp) çalıştırarak spyware tarzı programlardan arta kalanları da sisteminizden yok edebilirsiniz.

  Host (Sunucu) Bloklama

  Webdeki gezinmelerinizi takip eden, reklamlarla sizi sinirlendiren, virüs yada trojanları makinenize kurmaya çalışan bu kötü olarak bilinen web sitelerine her bağlantıdan bilgisayarınızı korumanın kolay ve ücretsiz bir yoludur. Bloklama sizi her şeye karşı korumaz ama yine de karşı korumanın kolay bir yoludur.

  http://www.mvps.org/winhelp2002/hosts.htm adresine giderek buradaki direktifleri okuyun ve host dosyalarını indirin. Makinenizdeki C:\Windows\Temporary Internet Files dizinini tarayın. Bilginiz dışında gezgininizin (browser) nereleri ziyaret ettiğini öğrenin. Hoşunuza gitmeyen herhangi bir şey host dosyalarına eklenerek, gezgininizin bir daha oralara gitmesi engellenebilir. Host dosyalarınıza ekleme yapmak ve host bilgilerinizi kendinize ait özel web girişlerinizi kaybetmeden güncelleme yapmak isterseniz, Hosts File Utilities’i kontrol ediniz.

  E-mail

  Kullanılan e-mail programı da güvenlik açığı oluşturabilmektedir. Eğer Microsoft’un ürünlerinden olan Microsoft Outlook, Outlook Express veya Internet Explorer kullanılacaksa ilgili yazılımların “Araçlar” menüsüne ulaşılıp, kısıtlı internet bölgesi seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir. Bu tarz revaçtaki programlar, dış saldırılara karşı büyük hedef olmaktadır. Bu yazılımların kendine has güvenlik seçenekleri olmasına rağmen yeterli olmamaktadır. Virüs yazılımıyla uğraşan insanların hedefinden uzaklaşmak için fazla revaçta olmayan programlar kullanılabilir. Hatta size gelen e-maillerinizi bilgisayarınıza indirmeden önce göz atmak için grafik tabanlı olmayan düz yazı ortamını destekleyen bir e-mail programından ilk gözlem yapılabilir. Aşağıda çok popüler olmayan, ücretsiz indirebileceğiniz e-mail ve internet tarayıcılarına ait adres ve basit bilgiler verilmektedir.

  Netscape

  http://channels.netscape.com/ns/browsers/default.jsp

  Email ve browser

  Mozilla

  http://mozilla.org/

  Açık kaynak kodlu email ve browser

  Thunderbird

  http://mozilla.org/products/thunderbird/

  Açık kaynak kodlu email

  nPOP

  http://www.npopsupport.fsworld.co.uk/

  USB sürücü destekli, düz metin ekranlı email

  JBMail

  http://www.pc-tools.net/win32/trialware/jbmail.html

  USB sürücü destekli, html formatını düz metne çevirebilen email

  Y.A.M.C.

  http://www.borg-kindberg.ac.at/yamc/

  USB sürücü destekli, çoklu email hesabı açılabilen, filtreleme ve adres defterine sahip

  Scribe

  http://www.memecode.com/scribe.php

  USB sürücü destekli, script içermeyen html özellikli, dosya uzantılarının görülebildiği, çalıştırılabilir dosyalar kaydedilebilir

  Phoenix Mail

  http://phxmail.sourceforge.net/

  Açık kaynak kodlu email

  Pegasus

  http://www.pmail.com/

  Güvenlik riski olmaksızın html özellikli email

  NetMail

  http://www.internet-soft.com/netmail.htm

  Çoklu email hesabı açmaya müsait, filtreleme özellikli email

  Foxmail

  http://fox.foxmail.com.cn/english2.htm

  SMTP (giden posta sunucusu) serverda yapılandırılır.

  POP3

  http://www.ericphelps.com/pop3/index.htm

  Açık kaynak kodlu email

  Emaillerinizle gelen eklentilerdeki çalıştırılabilir dosyaları asla çalıştırmayınız. Özellikle gelen email bildik birisinden gelmiyorsa yada siz bir dosya beklemediğiniz halde size gelen mailin ekinde bir dosya varsa asla açmayınız. Günümüzde yazılan ve “worm” olarak adlandırılan bir tür virüsler, kişinin adres defterinden isimleri toplayıp, bu isimleri kullanarak sanki tanıdık birisinden geliyormuşçasına size mail ve virüslü eklenti gönderebilmektedirler. Gerçekten tanıdık da olsa eğer siz bir dosya beklemiyorsanız, emailindeki ekli dosyayı açmayıp, hemen siliniz. Belki size paranoya gibi gelebilir ama karşı taraftan alacağınız dosyanın tipini, boyutunu, ismini yada emailin konu başlığını öğrenerek, geldiğinde gönül rahatlığıyla açmanız sizi virüs tehlikesinden koruyacaktır.

  List of the more common “executable” files (Çalışabilir dosyaların genel bir listesi) adresinde çalıştırılabilir dosyaların uzantıları ve hangi programa ait olduğuna dair bilgiler verilmektedir. Bununla birlikte herhangi bir uygulama programına ait (Adobe Acrobat, Shockwave, RealPlayer gibi) dosyalar da zararlı kodları bünyesinde bulundurabilmektedir.

  Browser (İnternet Tarayıcısı)

  İnternet kullanıcılarının neredeyse %90’ı İnternet Explorer ve varsayılan güvenlik ayarlarını kullanırlar. Bu da sistemlerinde virüs, spyware veya trojan bulunması için yeterlidir. Ancak bu duruma bir çözüm olarak şu yapılabilir: Microsoft’un kendi siteleri için veya banka işlemlerinde yada güvenir olarak bilinen sitelere erişimde IE kullanılabilir. Bunların dışında kalan sitelere erişim için ise ikinci bir browser kullanılabilir. Bunlara;

  Mozilla : http://mozilla.org/

  FireFox : http://www.mozilla.org/products/firefox/

  Opera : http://www.opera.com/ adreslerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenlik ayarlarınızla uğraşmaktansa Mozilla veya FireFox gibi tarayıcıları cooky, JavaScript, popup menü veya uzaktan erişimli görüntülere (resim, şekil) kapatabilirsiniz. İnternet Explorer’ı, gerçekten sitesindeki nesnelerine güvendiğiniz firmaların webine erişiminde veya çokyönlülük gerektiren sitelere erişimde kullanırken, diğer tarayıcıları ise güvenlik gerektiren sitelere erişimde kullanabilirsiniz.

  İnternet Explorer’ı kullanmada ısrarınız varsa, mutlaka güvenlik ayarlarına giderek burada “İnternet Alanını” olabildiğince kısıtlı hale getirin. “Varsayılan”, “Özel” ve “Yüksek Düzeylerini” daha güvenli olabilecek şekilde ayarlayın. Dosya indirme dışında her şeyi men edin. Gerçekten güvendiğiniz siteleri “Güvenilen Bölge”ye dahil edebilir veya “Özel Düzeyi” daha güvenli hale getirebilirsiniz.

  İlk defa ulaştığınız bir sitede, sizin site içersindeki bir takım nesneleri (film) görebilmeniz için özel oynatıcı veya film izleticiye ihtiyacınız olduğu söylendiğinde, buna “Hayır” olarak cevap verin. Çünkü size kurdurmaya çalıştıkları özel film oynatıcının içersinde kesinlikle reklam içerikli veya spyware yada değişik bir tür virüs yazılımı vardır. Siz sadece aşağıdaki güvenilir sitelerden film izleticinizi indirin.

  Quicktime : http://www.apple.com/quicktime/download/

  Acrobat : http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html

  Flash : http://www.macromedia.com/software/flashplayer/

  Shockwave : http://www.macromedia.com/software/shockwaveplayer/

  Real Player : http://www.real.com/player/index.html

  Media Player : http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/download/

  DivX : http://www.divx.com/divx/

  Bu sitelerde ilgili programların mutlaka ücretsiz sürümü mevcuttur. Sadece biraz araştırmanız gerekecektir.

  Ofis Programları

  Microsoft Office’in güvenlik problemleri hala devam etmektedir. Office dokümanları içersine çeşitli makroları yerleştirebilmeniz mümkün, ancak herkes iyi niyetli olmayabilir. Bu makrolar kötü niyetler için oldukça elverişli ortam yaratmaktadır. Microsoft Office yerine ücretsiz Open Office uygulama programını http://www.openoffice.org/ adresinden indirmeniz mümkün. Open Office, Microsoft Office ait dosyaları okuyabilmekte, oluşturabilmektedir. Hatta Microsoft Office’in yapamadığı Adobe Acrobat formatlı dosya veya avuçiçi bilgisayarlara uygun (Palm) dokuman oluşturabilmektedir. Böylelikle makro virüslerinden de korunmuş olursunuz. Microsoft Office kullanmaktan vazgeçemiyorsanız en azından belgelerinize göz atmak için WordPad veya Office Viewer programlarını kullanın.

  Güvenlik Duvarı (Firewall)

  Windows kurulu sistemler network ortamında saldırılara açık durumdadır. ADSL, kablolu veya uydu (broadband) aracılığıyla internete bağlanmayı bırakın, normal telefon hattıyla (dial-up) internete çıkmak bile saldırılara maruz bırakabilir. Ne olursa olsun internete çıktığınız anda bir güvenlik duvarına ihtiyacınız var demektir. Gün boyu internete bağlı olan birisi neredeyse dakikada bir saldırılara maruz kalabilmektedir.

  Tüm kullanıcılar antivirüs programı dışında ayrıca bir güvenlik yazılımına gereksinim duyarlar. NAT özellikli bir router belki başlangıç için iyi olabilir ama yeterli değildir. Çünkü NAT özellikli router, web sitelerine eriştiğinizde sizi araştıran art niyetli kişilerden korumaz. Bu nedenle firewall yazılımı routerdan geçen bu tür girişleri bloke eder. Aynı zamanda sizin dışarı çıkan bağlantılarınızı da kontrol eder. Sizin istemeden çalıştırmış olduğunuz işe yaramaz herhangi bir uygulamanın, bağlantınızı kullanarak istenmeyen şeyler yapmasına müsaade etmez. Güvenlik duvarı gerçekte sizin mahremiyetinizi korumak içindir. Aşağıda Microsoft firmasınca desteklenen firewall yazılımının adresi verilmektedir.

  http://www.microsoft.com/security/articles/firewall.asp

  Aşağıdaki siteler ise size online firewall testi imkanı vermektedir.

  http://www.grc.com/default.htm (”ShieldsUp!” linkine bir göz atın)
  http://scan.sygatetech.com
  http://www.dslreports.com/scan
  http://www.hackerwatch.org/probe/
  http://www.pcflank.com/test.htm Test gerçekleşirken bağlantınız kopsa veya router kilitlense bile makinenizi tekrar açtığınızda bu sorun ortadan kalkacaktır.

  Siz istediğiniz kadar mükemmel firewall yazılımına veya antivirüs programına sahip olun, eğer internete çıktığınızda ne yaptığınızı, nerede olduğunuzu ve ne gibi saldırılarla etrafınızın sarılı olduğunuzun farkında değilseniz, virüs ve buna benzer tehlikelere açıksınız demektir. Hatta yukarıda anlatılanlara uymanız bile size yeterli gelmeyecektir. Bu nedenle internete çıktığınızda hiçbir şeye güvenmeyin, belgelerinizin sık, sık yedeğini alın ve ne olursa olsun virüslerden uzak durun…

  kynk:ibu.edu.tr bilgileri için teşekkür ederim

  internette bilgisayar güvenliği hakkında bilgiler .Bunlar arasından bildikleriniz ve bilmedikleriniz olacaktır.Internet kullanıcılarının internette genellikle neler yaptığını yada nasıl davranınş sergilediklerini inceliyelim.Genellikle Türk kullanıcılar - dünya genelinde değil ve kendi izlenimim - kendisini %100 garanti altında aldıktan sonra (bu imkansızdır) karşısındaki kişiye yada kuruma eğlence amaçlı yada zarar amaçlı bilgisayar korsanlığı yapmaya çalışmaktadır.Tabiki bunların yapılma şeklinin bir çok yönü ve sistemi var.Burada okuyacağınız yazı bir güvenlik “dökümanı”dır ve hiç suretle Hack bilgisi içermemektedir.

  Nedir nasıl zarar görebilirsiniz ve nasıl engel olabiliriz

  * Virusler
  * Makrolar
  * Trojanlar
  * Çerezler
  * Ad-awareler
  * Paylaşımlar/Proxy
  * Eposta
  * Genel

  Virusler

  Virus bildiğiniz gibi hiç kimsenin sevmediği genellikle zarar vermek amaçlı yazılmış çıktığında antivirus firmalarını zengin eden bir dizi küçük programcıklardır.Virusler sistemizi tamamıyla silmek isterler.Bu silme işlemi tabiki hemen gerçekleşmez.Çoğu virusun aktifleşme süresi vardır. Bir bilgisayarda virusun aktifleşmesi için çalıştırılması gerekir.Bunu yapan genellikle bilgisayar sahibi olduğu için “Kendim ettim kendim buldum” diyerek dahada hayıflanır.Tabiki temizlenemeyen virus yoktur.Bir çok antivirus yazılımı şuan piyasada bulunmakta. Benim aklıma gelen Norton,AVP,Mcafee,Fprot online virus testi içinde www.antivirus.com ziyaret edebilirsiniz..
  Bilgisayarınızda virus bulaşmaması için yapmanız gerekenler.

  * Tanımadığınız kişilerden gelen e-posta eklentilerine dikkat edin mümkünde bilgisayar yüklemeyin
  * Güzel bir antivirus programı kullanın.Kendinize birde virus temizleme disketi oluşturun.
  * Antivirusun bilgisayarınızı yavaşlatacağını düşünüyorsanız veya para vermek istemiyorsanız www.antivirus.com sitesinden online tarama yapabilirsiniz.
  * Bilgisayarınız açılışına şifre okun (Windows,Bois,3. parti yazılımlar ile)

  Zaralı Makrolar

  Makro kullanılan popüler bir programın ör:word gibi çalıştırılması ile bilgisayar zarar veren ek programcıklardır.Gerçi bu zarar büyük boyutlarda olacağını sanmayın en fazla döküman bozulur.Peki makro nasıl bulaşır.Buluşma yolu genellikle o makronun çalıştırılması ile olur.Örneğin bilgisayarınızda Microsoft Word kurulu değil ancak word makrosu var.Ne olacak.Sonuç hiç bir şey.Çünkü word makrosunun bilgisayarda aktif olabilmesi için programı kurulu olmalıdır. Makrolardan korunmak için kullanılan programda makrolar ile çalışması kapatılmadır.Makro çalışmayı seviyorsanız (Her makro zararlı değildir) ve ihtiyaçınız varsa kullanığınız antivirus programı ile office programlarınızı uyumlu hale getirin.
  Bilgisayarınızda zaralı makro bulaşmaması için yapmanız gerekenler.

  * Tanımadığınız kişilerin gönderdiği .doc,xsl v.s gibi dökümanları download(yükleme) etmeyin.
  * İyi bir antivirus yazılımı kullanın

  Trojanlar

  İnternette korunmak için en geçerli neden Trojanlardır.Bence en çok önlem Trojanlara karşı alınmalıdır.Nedeni ise yönetebilir olmasıdır.Trojanlar genelde iki exe’den (program) oluşur. Biri Yönetim diğeri client.Yasal uzaktan kontrol programlarıda mevcuttur.Bunlar trojanlar gibi algılanmamalıdır.Netrowk Administrator diğer makinaları kontrol etmek için bu gibi yasal programlar kullanır ve user(kullanıcı) bunlardan haberi vardır.Bizim bahis ettiğimiz Trojan olayı ise kullanıcan habersiz sistemin zayıf özelliklerinden yararlanarak açık portdan(kapı) sisteme sızmaktır.Sistemizde bir adet trojan bulunursa en bir kere Hackerlar tarafından ziyaret edilmişsinizdir.Diyelim ki Sistemizde trojan var sizi kontrol etmek isteyen hacker neler yapabilir.Tabiki herşeyi..Bunlar arasında Online Bankacılık hesaplarınız mail şifreleriniz internet bağlantı şifreleriniz v.s

  Trojanlar genelikle kendilerini HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Run regeditte bu anahtar dizisine göre kopyalarlar bunları yapmaları sebebi bilgisayar kapatılıp açıldığından tekrar çalışabilir olmadır. Virus taranması yaparken run altındaki benzer bir isim görürseniz bu anahtarı silin ör:Virus taraması yaparken none diye bir virus uyarısı geldi.Regedit geldiniz ve run altın none diye bir şey işte bunu siliyorsunuz.
  Bilgisayarınızda trojan bulaşmaması için yapmanız gerekenler.

  * Tanımadığınız kişilerin gönderdiği dosya download(yükleme) etmeyin.
  * İyi bir antivirus yazlımı kullanın
  * Sürekli güvenilir bir yerden yükleme yapın Ör:www.download.com
  * Chat Icq gibi multimedia araçlarında dosya transferi yapmayın
  * Fireware programları kullanın öR:Zone alarm
  * Bilgisayarınız açılışına şifre koyun
  * Sürücünüz adı alfanumaratik olsun mat98rix20
  * Dosya ve yazıcı paylaşımını kapatın ***
  * Microsoft ağlarına bağlanmıyorsanız bu protokolleri silin
  * Xp altında netbois ile wingate iletişimi kapatın..

  Çerezler

  Her web sitesini ziyaret ettiğinizde genellikle bu çerezler bilgisayara bırakılır.Nedeni siteyi yapan webmasterın size daha iyi söft yaptırmak istemesidir.Mesala uzun sürüden beri ziyaret etmediğiniz bir site sizin adınızı nasıl hatırlamakta bunu hiç düşündünüz mü? Çerezlerin güvenli olup olmadıkları hala tartışılma konusu fakat güvenlik ayarları açık olan ve uptade edilmemiş bir browser(tarayıcı) çerezler exploitler(açıklar) saheside zarar gelebilir.bunu engellemek için WINDOWS/cookies klasörü altında index.dat dosyası hariç tüm verileri silin.Bilgisayarımıza tam güvenlik almak zorundayız.Belki şuan bu yazı okurken çerez sahesinde bir şey başarmış insanlar vardır.Windows ait otomatik tamamla ve windows bu paraloyı kayıt etsinmi seçenekleri sakın işaretlemeyin ve kullanmayın.Browserdan çıkarken bütün içerik silinmi soruna evet aynıtını verin.Bu sahede çerezler otomatik olarak silinecektir.
  Ad-awareler

  Bunlar yazılım programları içinde yer alan programcıklardır.Zararları ise sizi kendi serverını(sunucusuna) ispiyon etmesidir.Mesala Getright için böyle bir yazılım mevcut.Genellikle Shaware ve freeware programlarda bulunurlar.Download hızlandırıları Cyberdoor,Gator,web3000 gibi programlar bilgilerizi (gezdiğniz web sitelerini,mail adresiniz,ilgi alanlarınızı) kendi sunucularına gönderirler.Bunları önlemek için lavasoft çıkarmış olduğu Ad-aware (6.0 sürümünde) bu gibi programları bularak silebiliyor.
  Bilgisayarınızda Ad-awareler bulaşmaması için yapmanız gerekenler.

  * İyi bir antivirus yazlımı kullanın
  * Sürekli güvenilir bir yerden yükleme yapın Ör:www.download.com
  * Kullanmadan önce programı iyice araştırın.Bunu yaparken rakip firmanın kayıtlarını inceleyin.

  Paylaşımlar/Proxy

  Kullanıcılar genellikle microsoft ağlarına bağlanmadıkları halde bu protokolleri bilgisayarlarında hazır tutarlar.Hiç bir network dahil olmadıkları halde dosya ve yazıcı paylaşmı açık olur.Bilgisayara window kurulurken bunlar standart olarak açıktır. Bu çok büyük bir hata.NetBois yada Netstat komutu kullanılarak sisteme çok rahat bir şekilde girilebilir.Önlemek için Desktop/Ağ komşularım/Özellikler menusunde yer alan microsoft ağları ve dosya yazıcı paylaşımını bilgisayardan kaldırın(İstek halinde tekrar kurabilirsiniz) Bu sizin korunmanızın %30 artıracaktır.Proxy server arkasından bağlanın.Bu çok güzel bir şey Browser destekliyorsa (çoğu destekler) büyük firmalar arkasından bağlanabilirsiniz.Mesala cisco ele alalım.Sizi proxy kullanarak cisconun arkasından bağlanıyorsunuz.Sizi ele geçirmek isteyen insan IP numaranızı bulmak zorundadır.IP numarası bilgisayarınız sayısal numarasıdır.Ciscoda bir çok bilgisayarı geçtikten sonra ancak sizi bulabilir.Bu da samanlıkta iğne aramak gibi bir şeydir.Ancak becerikli bir sistem analizcisi yinede sizi bulabilir
  Proxy bağlanıtı şekli

  İE>Araçlar>İnternet Seçenekleri>Bağlantılar>Yerel bağlantı ayarları> Altta bulunan Proxy sunucu kullan kutucuğunu işaretleyin ve adres satırı yerine kullancağınız networkun IP adresini geçiş numarısı yerine de Port sayısını girin. Ör5.255.255.40
  E-posta

  Epostadan gelen şifre değiştirme seçenekleri hiç bir zaman uygulamayın.Örneğin Hotmailde bir hesabınız var.Hotmail hiç bir zaman eposta hesabınıza şifre değiştir diye posta göndermez.Bu genelde hevesli bir hackerın sizin login şifresini çalma girişidir.Burada hiç bir teknik bilgi gerekmez HTML kodlaması bilen her kimse bunu yapabilir.Şifreleriniz genelde 8 karakter olmalı ve harf sayı karışık olmalıdır.Bu kırılması bakımından zor olacaktır.Klavyede hızlı yazılır bir şifre olursa daha iyi olur çünkü parmak hareketleriniz izleyen bir kişi sizin şifreniz çalabilir.

  Genellikle web tabanlı bir posta adresi kullanın nedeni ise bu postalarının posta serverı üzreinda açılmasıdır.Eğer Makinadaki programı kullanıyorsanız büyük olasılıkla ayar yapılmadan uzantıyı kayıt edecektir yada posta programın ayarlarını çok iyi yapmalısınız ancak Pop3 destekli bir mail kullacaksanız çok dikkatli olmasınız.En azından veri güvenliğini öne çekin.Encode edilmiş veriler daha güvenilir olurlar.Kriptografi yazımdaki linklerden araştırma yapabilirisiniz
  Genel

  Bilgisayarınız güvenlik durumu ölçmek için www.grc.com sitesi ziyaret edebilirsiniz. Burada Netbois(139. port),FTP(21),Mail,Http,Https ve bazı portlarınız taranarak size gerekli bilgi verilecektir.Burada buluna portların hiç biri OPEN olmamalıdır.Hepsi CLOSE yada Dhealt olmalıdır.Siteye girince zaten anlarsınız.
  Yukarıdaki içeriği maddeleştirirsek

  * İyi bir virus tarayıcısı kullanın.(Online olabilir)
  * Dosya ve yazıcı paylaşımını kapatın
  * Microsoft ağlarına bağlanmıyorsanız bu protokolleri kapatın
  * Karışık şifreler kullanın
  * Proxy arkasından bağlanın
  * Bilmediğini yerlerden ve tanımadığınız kişilerden dosya transfer etmeyin
  * Fireware programları kullanın ör:Zone alarm (Şiddetle öneriyorum)
  * Online servis kullanmaya bakın(Mail)
  * Bilgisayarı sürekli yazılım bakımından güncelleyin
  * PortScanner kullarak kendinizi tarayın açık postları kapatın
  * Mail alıp verirken PNG tazı bir mail programı kullanın

  makale adresi iptal olduğu için yazmadım.
  makaleninin bir kısmı kynk:ibu.edu.tr ye aittir.
  toplaması ve birleştirmesi bana aittir.
  Konu AtA-GRuP tarafından (12-08-2008 Saat 11:13 ) de değiştirilmiştir.

 2. #2
  Üye zinarali - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2006
  Mesajlar
  6.837
  Teşekkürler fakat Kopyala/Yapıştır Yasaktır!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Okuduğunuz Konuya Benzer Konular

 1. Bilgisayar Güvenliği (Microsoft Windows İçin)
  By zinarali in forum Bilgisayar Zararlıları
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 07-10-2012, 17:57
 2. Bilgisayar mühendisi olan var mı?
  By dj.turkmaster in forum Güncel Haberler
  Cevap: 50
  Son Mesaj: 10-10-2008, 03:11
 3. Bilgisayar WinXP açılış logosundan sonra takılıyor.
  By CMS_Q in forum Microsoft Windows İşletim Sistemleri
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 05-08-2008, 10:45
 4. Modem üzerinden iki bilgisayar arası ağ bağlantısı
  By omarr35 in forum Internet ve Network
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 27-06-2008, 20:37

Tags for this Thread

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •